Škola bez elektřiny

Škola bez elektřiny

Aby těch překážek v tomto kalendářním roce nebylo málo, tak na svatého Martina nešel v celé obci proud.

Co bylo považováno před 100 lety za nadstandartní službu, bereme dnes jako naprostou samozřejmost. Pro všechny z nás to byla situace nepříjemná a pro školu obzvláště. Nemohli jsme si rozsvítit, nešly projektory ani interaktivní tabule, nevařila školní jídelna. Co bylo ale nejhorší, nešla WIFI! Nakonec jsme se s tím ale vypořádali.  

Tak například v hodinách fyziky jsme přítmí využili pro pokusy z optiky. Jako zdroj jsme použili svíčku, popř. laser (na baterie) a žáci na vlastní oči viděli jak vzniká obraz, demonstrovali jsme si zákon odrazu, zákon lomu a díky tomu velmi rychle pochopili, jak funguje naše oko, brýle, fotoaparát, dalekohled nebo kulová zrcadla. 

Ještě lépe si ale s výukou poradili žáci 4. třídy. Ti se vrhli do vaření a v kotlíku na školním dvoře připravili skvělý bramborový guláš (viz foto). Při této činnosti si procvičili například spolupráci v rámci různých skupinek. 

Takže jsme zjistili, že výuka může probíhat i bez elektřiny. Ale….. 😊 

Mgr. Vladimír Mikel